САЩ отпаднаха от Копа Америка със загуба с 1-0 от Уругвай, увеличавайки натиска за уволнение на Берхалтер
AP News | 2024-07-28 | 00:39:06

КАНСАС СИТИ, Мисури (АП) — Грег Берхалтер даде отговор с една дума, след като Съединените щати бяха елиминирани от Копа Америка със загуба от Уругвай, когато го попитаха дали той е правилният човек да поведе американците на Световното първенство през 2026 г.

„Да“, каза Берхалтер.

Много други са сигурни да има още какво да каже за бъдещето си с националния отбор.

След катастрофална загуба от Панама, която постави САЩ в тежко положение, съставът на Берхалтер от играчи от европейски клубове създаде безценни възможности срещу Уругвай. И когато Матиас Оливера намери вратата за съмнителен гол през второто полувреме, Ла Селесте напусна стадион Ароухед с победа с 1-0 в понеделник вечер и американците останаха да се чудят как всичко се е объркало толкова много.

„Всички ще направим преглед на целия турнир и ще видим къде сме пропуснали“, каза Берхалтер. „Очевидно е, че мачът с Панама ни нарани, постави ни зад 8-те топки и мисля, че колективно – персоналът, играчите, спортният отдел – трябва да видим къде да се подобрим. Как да станем по-добри? Знаем, че това е талантлив отбор, с голям потенциал, но не го показахме.”

Берхалтер и САЩ се надяваха да покажат, че отборът е напреднал след елиминирането си от осминафиналите срещу Холандия на Световното първенство през 2022 г. Вместо това САЩ успяха да победят само с 2-0 над ниската Боливия и бяха разстроени с 2-1 от панамците.

„Имахме добър старт и донесохме много енергия, но в края на деня, просто недостатъчно качество“, каза капитанът на САЩ Кристиан Пулишич. „Имах чувството, че дадохме всичко от себе си, но просто не можахме да отбележим.“

Наистина, единственият гол в понеделник вечер дойде в 66-ата минута, когато Николас Де Ла Круз завъртя пряк свободен удар пред американската врата. Мат Търнър парира удар с глава на Роналд Араухо, който надскочи защитника Тим Рейм, но отскочилата топка отиде право към Оливера и той чукна топката с левия си крак.

Оливера изглеждаше в засада при първоначалния удар с глава, но голът остана валиден след видео преглед.

Три минути преди Уругвай да отбележи гол, САЩ бяха в позиция да продължат напред.

Бруно Миранда беше изравнил резултата за Боливия срещу Панама в мач, започнал едновременно в Орландо, Флорида, което означаваше, че САЩ ще имат нужда само от равенство. Но Панама стигна до победа с 3-1, за да претендира за второто място в група С след Уругвай, а САЩ бяха отхвърлени от груповата фаза за първи път от 20 континентални и световни турнира на родна земя.

„Това все още е млад отбор. Все още има много потенциал. Но потенциалът всъщност няма значение, ако излезеш на терена и не си свършиш работата“, каза защитникът Антоний Робинсън. „Всеки трябва да се опита да повиши нивото, включително и аз.“

Берхалтер беше нает отново през юни 2023 г. и получи договор за предстоящото Световно първенство, което САЩ ще бъде домакин заедно с Канада и Мексико. Но въпреки състава, включващ Пулишич, Уестън Маккени и Тайлър Адамс, САЩ не успяха дори да се справят с последното си участие на Копа Америка, когато загубиха от Аржентина на полуфиналите през 2016 г.

По време на второто полувреме в понеделник вечерта, домакинската публика от 55 460 души на по-малко от пълния стадион Arrowhead започна да скандира „Fire Gregg.“

Следващите приятелски мачове на САЩ са през септември срещу Канада и Нова Зеландия.

„Това не беше само Копа Америка. Учим се от тези игри на високо ниво, които играем преди турнира,” каза Берхалтер, „и имайки това колективно разбиране, че маржовете са толкова малки и има много малко разделяне на всеки от тези отбори.”

Уругвай игра без треньор Марсело Биелса, наказан за това, че изпрати своя отбор късно през второто полувреме на първите му два мача. Диего Рейес и Пабло Кирога ръководеха една мека, но влажна нощ в Канзас Сити.

Берхалтер и американците знаеха трудността на ситуацията си – Пулишич в един момент каза, че ще трябва да играят „най-добрата игра от живота ни”, за да напреднат – и те изглеждаха като отбор, който няма какво да губи през по-голямата част от първото полувреме.

Това бе белязано от физическа игра и съмнителни обаждания.

Folarin Балогун, който вече отбеляза два гола в турнира, понесе тежестта на няколко предизвикателства. Той остана да вика за помощ след сблъсък с уругвайския вратар Серхио Роше, след което остана да се търкаля на терена след предизвикателството на Араухо по-късно през полувремето. Балогун в крайна сметка трябваше да напусне с хип-пойнт и Рикардо Пепи зае неговото място.

Уругвай загуби Максимилиано Араухо по-рано през полувремето след страшен сблъсък с Реам близо до вратата на САЩ. Той трябваше да бъде изнесен от терена на носилка, въпреки че успя да движи ръцете си, преди да се отправи нагоре по тунела.

В средата на хаоса беше 32-годишният перуански рефер Кевин Ортега, чиито няколко съмнителни обаждания навредиха на САЩ.

Първото дойде, когато Ортега започна да вади жълт картон и да спре играта, след което позволи тя да продължи - докато все още държеше картона - когато Уругвай почти отбеляза гол при атака. Вторият дойде, когато САЩ имаха ясно предимство след топка с ръка на Уругвай, но перуанският рефер в крайна сметка свирна и върна играта за свободен удар.

„Този ​​рефер беше ужасен“, каза Робинсън. „Никога не съм виждал съдия да изпълни бърз свободен удар, докато има жълт картон в ръката си. И това е буквално смущаващо. И се надявам нещо да му се случи от това.“

Уругвай упражни по-голям натиск в средата на второто полувреме, след което накара американците да бъдат отчаяни след гола. И докато САЩ имаха няколко добри серии и няколко добри възможности в наказателното поле, отбор, който имаше толкова големи очаквания, не успя да намери двата гола, от които се нуждаеше – или дори един.

„САЩ. е много силен отбор, но ако ни накарате да играем силно, можем да го направим“, каза Мануел Угарте от Уругвай. „Можем да играем и красив (атрактивен) футбол. Адаптираме се към обстоятелствата на мача.“